Projekt przyłącza gazu – czy warto wykonać we własnym zakresie?
Planując inwestycję budowy domu jednorodzinnego, jeżeli mamy możliwość podłączenia się do sieci gazowej, powinniśmy zwrócić się do gestora sieci gazu o zawarcie umowy przyłączenia. Zazwyczaj gestor gazu (w województwie pomorskim jest to Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., Oddział w Gdańsku) po wydaniu warunków przyłączenia do sieci gazowej deklaruje wykonanie przyłącza w określonym czasie.
Jeżeli zależy nam na czasie i nie chcemy czekać na wykonanie projektu przez PSG, możemy wystąpić do gestora o zgodę na opracowanie dokumentacji we własnym zakresie oraz późniejsze przekazanie jej do Polskiej Spółki Gazownictwa. Za tak przygotowaną dokumentację PSG wypłaca ryczałtową kwotę (ostatnio było to 1000 zł) – jest to wynagrodzenie za projekt przyłącza gazu wykonany samodzielnie przez inwestora.
Moim zdaniem warto rozważyć takie rozwiązanie na etapie prac projektowych związanych z budową domu, ponieważ do tej dokumentacji można wykorzystać mapę do celów projektowych, wymaganą do projektu budowlanego domu. Wystarczy ją poszerzyć o zakres pasa drogowego, w którym znajdują się przyłącza – dzięki temu można znacznie skrócić czas oczekiwania na przyłączenie do sieci gazowej.