Dopłaty do ocieplenia (termomodernizacji) domów prywatnych
Według informacji przekazanej przez prezes Funduszu Małgorzatę Skucha NFOŚiGW chce w tym roku uruchomić program termomodernizacyjny skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych planujących wykonanie ocieplenia (termomodernizacji)
Przewidywane wsparcie to około 300 mln złotych.
W chwili obecnej z premii termomodernizacyjnej w niewielkim stopniu korzystają właściciele domów jednorodzinnych, głównymi beneficjentami są wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
O premię termomodernizacyjną wypłacaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego mogą się ubiegać m.in. inwestorzy, osoby fizyczne, właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, w tym budynków użyteczności publicznej należących do samorządów. Premia przysługuje w przypadku realizacji inwestycji mających na celu zmniejszenie zużycia energii lub kosztów pozyskania ciepła czy np. zamianę źródeł energii na odnawialne.
Wartość przyznawanej premii termomodernizacyjnej wynosi 20 proc. wykorzystanego kredytu, nie więcej jednak niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii ustalonych na podstawie audytu energetycznego.
Fundusz chce stworzyć atrakcyjny, łatwo dostępny program przeznaczony dla osób fizycznych – właścicieli domów jednorodzinnych.
Prezes Funduszu podała że NFOŚiGW planuje w tym roku uruchomić program termomodernizacyjny „Ryś”. Budżet pilotażowego programu będzie wynikiem prowadzonych obecnie analiz i możliwości finansowych Funduszu, szacuje się, że będzie to min. 300 mln zł.
Prezes oceniła, że sam Fundusz nie dałby rady sprawnie i efektywnie obsłużyć osób fizycznych z całej Polski, dlatego pośrednikami w tym programie mogłyby być banki, a także wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Poinformowała, że wspólnie z WFOŚiGW prowadzony jest projekt mający na celu przeszkolenie kadr,aby lepiej mogły doradzać samorządom, podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym w doborze finansowania i przygotowania inwestycji związanych w szczególności z efektywnością energetyczną i likwidacją niskiej emisji.